logo share

آرشیو اخبار

RizVN Login

کاربری:کدملی دانش آموز رمزعبور:4رقم آخرکدملی

پدیکلوز

پدیکلوز

 

پدیکلوز که در زبان عامیانه رشک یا شپش نامیده می شود . يك انگل خارجي است واز خون انسان تغذیه می نماید كه قدمت آلودگي با آن به دوران قبل از تاريخ برمي گردد. بزاق شپش حاوی مواد ضدانعقادی است که از لخته شدن خون جلوگیری کرده و خارش شدیدی را موجب می شود . در واقع شپش نمی پرد و نمی جهد بلکه حرکت سریع دارد . شپش ماده تا ۳۰ روز زندگی می کند و رنگ آن خاکستری است . و بین 7 تا 10 تخم در روز می گذارد . در نزدیکی کف سر ( کمتر از یک سانتی متری کف سر )تخم های شپش ماده کوچک بوده و به ساقه مو چسبندگی پیدا می کند. تخم ها حدودا 8 روز بعد به حشره تبدیل می شوند .

 شپش محدود به جامعه يا طبقه خاصي نيست و تمامي طبقات را مبتلا مي‌كند. دخترها بيشتراز پسرها به شپش سر مبتلا مي‌شوند. که علت آن تماس سر به سر بیشتر در این جنس می باشد
 شاید عده ای بر این باور باشند که این مشکل با توجه به انواع مختلف شامپو ها وبالارفتن سطح بهداشت منسوخ شده باشد . هم اكنون شپش گستردگي جهاني دارد و در بسياري از كشورها مانند انگليس ، كانادا ، برزيل ، فرانسه و هندوستان نيز شايع است . این نکته مهم است که هر کسی می تواند بدون ارتباط با شرایط اجتماعی – اقتصادی خاص یا وضعیت خاص بهداشت فردی اش به شپش مبتلا شود و ارتباطی به سطح بهداشت خانواده ندارد .

شپش از طریق حیوانات خانگی منتقل نمی شود. از طریق سوراخ های کوچکی که در اطراف بدنش بنام اسپیراکل دارد تنفس می کند بهمین دلیل در مناطقی مثل استخر قادر به فعالیت نیست و از  طریق شنا و استخر منتقل  نمی شود.

عامل بیماری: حشره ای بنام شپش است . شپش سرحشره ای خونخوار است که  در موی سر زندگی می کند و از خون انسان تغذیه می کند . شپش در محل گزش معمولا ایجاد خارش می کند و در اثر خارش ممکن است خراش هایی در پوست آن ناحیه به وجود آید .

علائم بیماری

* خارش، در ابتدا از دور سر و پشت سر شروع   می شود.

 * عفونت ثانویه .

 * ایجاد دلمه های بزرگ .

 * بی قراری ( به خصوص در کودکان )

* ایجاد کهیر ناشی از خونخواری شپش خصوصاً در ناحیه گردن .

* دربرهم شدن موها و کرک مانند و بدبو شدن موها.

* بیشتر مبتلایان ممکن است علامت خاصی نداشته باشند . 

** تخم ها براق هستند و به موها چسبیده اند و به راحتی جدا نمی شوند. این تخم ها در نواحی پس سر و موهای بالای گوش راحت تر دیده می شوند.

راههای انتقال

1- تماس مستقیم فرد آلوده با فرد سالم.
2- تماس غیر مستقیم از طریق تماس با اشیاء آلوده مثل حوله ، شانه ، برس ، کلاه ، روسری ، مقنعه ،لباس، ملحفه ، متکا ، و اسباب بازی که توسط افراد آلوده استفاده شده است . گرچه در بسياري از مناطق ، بهبود وضعيت بهداشتي ، اقتصادي و اجتماعي تأثير بسزائي در كاهش آلودگي به شپش داشته است اما كماكان اين انگل در اغلب نقاط دنيا موجود بوده و باعث بروز مشكلات جدي بهداشتي و اقتصادي در سطح جهان مي گردد.

سه نوع شپش انسان را آلوده مي كند كه عبارتند از:

 شپش سر ، شپش بدن و شپش عانه    ابتلا به شپش سر يكي از بيماريهاي شايع در همه سنين به ويژه سنين مدرسه محسوب مي شود . در بررسي هاي انجام شده ميزان آلودگي به شپش سر در مدارس بخصوص ابتدايي دخترانه در حد قابل توجهي بوده است .

 راههای جلوگیری از این بیماری:

* وسایل شخصی خود را از جمله شانه . گلسر .مقنعه یا روسری. کلاه و .. رابه هیچ عنوان به دیگری ندهید. 
* در آرایشگاه ها حتماً بخواهید از برس یا شانه خودتان استفاده شود و در هنگام استفاده قیچی و یا دیگر لوازم آرایش مو آنها راضدعفونی نمایند و از بهداشت آرایشگاه مطمئن شوید.

* در هنگام خواب از بالش مخصوص خود استفاده نمایید و اگر در جایی غیر از منزل به سر می برید برای خوابیدن حتماً ملافه تمیز به همراه داشته باشید زود به زود حمام بروید و موهای خود را خوب آبکشی نمایید تا باقی مانده مواد شوینده در لابلای موهایتان باقی نماند .
* بهتراست موهای خود و کودکان ونوجوانانتان راکوتاه نگهدارید تا تمیز کردن موها راحت تر شود . 

رعایت بهداشت فردی و شست و شوی مرتب سر و بدن حداقل هفته ای یکبار

تمیز نگه داشتن محیط زندگی

شانه زدن موها در هوای آزاد روزی چند مرتبه

عدم استفاده از وسایل شخصی دیگران بخصوص در مدارس، خوابگاهها و سرباز خانه ها

داشتن کیف شخصی در هنگام مراجعه به آرایشگاهها

وسایل شخصی و پوششی نظیر کلاه، روسری و... باید با ماشین لباسشویی در درجه حرارت بالا 60 درجه شسته و خشک شوند در غیر اینصورت باید به مدت 30 دقیقه با آب جوشانده شوند تا شپشها و رشکها از بین بروند.

درمان به موقع افراد آلوده جهت پیشگیری از آلوده شدن دیگران

بررسی سایر اعضاءخانواده بیمار یا کسانی که با وی در تماس بوده اند و درمان آنها در صورت وجود بیماری

* در صورت بیماری باید فرش ها و موکت ها و مبل ها با جاروبرقی به دقت جارو شوند و لوازمی که در 48 ساعت قبل از درمان توسط فرد بیمار استفاده شده اند با حرارت بالا شسته شوند و در صورتی که وسایل قابل شستشو نیستند در یک کیسه پلاستیکی در بسته به مدت دو هفته قرار گیرند . ( لوازمی که بیش از 48 ساعت قبل استفاده شده اند مشکلی ایجاد نمی کنند زیرا حشره نمی تواند بیش از 48 ساعت خارج از بدن انسان زندگی کند )

اهميت اجراي طرح پديكلوز:

آلودگي با شپش يك بيماري واگيردار مي باشد .  بالابردن سطح آگاهي هاي جامعه ، بهبود رفتارهاي بهداشتي اشخاص ، تشخيص و درمان مبتلايان بخصوص در سطح مدارس از راههاي مهم مبارزه با شپش بوده و هماهنگي و همكاري گسترده بخش بهداشت با ساير بخش هاي توسعه از اقدامات اساسي مبارزه با شپش مي باشد .  

یکی از راه های تشخیص بیماری این است که ابتدا موها را را برس شانه کنید تا گره نداشته باشند سپس با شانه های دندانه ریز کل موها را دو بار شانه کنید و پس از شانه کردن هر قسمت شانه را نگاه کنیذ تا اگر رشک وجوئ داشت مشاهده کنید . پیدا کردن حشره کار سختی است چون حشره خود را پنهان می کند و بسیار سریع حرکت می کند . 

نحوه ی درمان

   درهنگام مشاهده فرد آلوده بايستي منابع و مخازن آلودگي شناسايي و درمان اپيدميولوژيك بعنوان زيربناي عملكرد كنترل مورد توجه سريع قرار گيرد. راه های درمان مختلفی وجود دارد که درمان با پرمترین یکی از بی خطر ترین و مطمئن ترین ها است . 


 نحوه استفاده از شامپوي پرمترين:

در ابتدا باید سر را با شامپو معمولی شسته تا آلودگی موها از بین برود سپس موها را با یک حوله خشک می کنیم سپس موها را با شامپو پرمترین 1 درصد آغشته می کنیم. لازم است شامپو كاملا" به پوست سر و ساقه مو ماليده و ماساژ داده شود.  پس از ده دقیقه موها، با آب  شسته و با شانه های دندانه ریز شانه گردند تا شپشهای بالغ مرده و رشکها از موها جدا شوند. بعد از یک هفته  مجددا"  یک نوبت دیگر شامپو پرمترین به همان روش قبل استفاده می شود. ضمنا" باید مواظب بود تا از تماس شامپو با گوش، چشم، دهان، بینی، زخمهای باز و بریدگی جلوگیری شود و در صورت هر گونه تماس با این نقاط، فورا" شسته شود.

دوبار مصرف پرمترين به فاصله 10-7 روز    (يك دوره درمان ) محسوب مي شود ، زیرا تخم ها بعد از 7-8 روز تبدیل به حشره می شوند .  اگر پس از يك دوره درمان آلودگي برطرف نشد بايد  يك دوره درمان ديگر انجام شود در صورت رعايت كليه توصيه هاي بهداشتي و دو دوره درمان با شامپو پرمترين چنانچه آلودگي باقي باشد مورد آلوده بايد به مركز بهداشتي درماني معرفي شود.  

 مشتقات پرمترين باعث مسموميت نمي شوند و اثر ابقايي يك هفته بر موهاي سر مي باشد و بر روي رشك نيز اثر كشندگي دارند . در صورتیکه رشک ها جدا نشدند براي جداسازي رشك آغشته كردن موي سر با سركه و استفاده از شانه دندانه ريز مي تواند كمك كننده باشد. مهمترين اصل در مبارزه با شپش رفع آلودگي ازهمه افراد خانواده است.

برخی درمان های دیگر مانند استفاده از کره و روغن زیتون و وازلین نیز برای خفه کردن حشره انجام می گیرد که هم موها را چرب می کند و هم خفه کردن حشره کار دشواری است و توصیه نمی شود ، همچنین درمان با بنزین هم بسیار خطرناک است و توصیه نمی شود . شانه کردن موها با شانه های دندانه ریز برای جداسازی تخم ها از مو بسیار موثر است . 

   نكات مهم در درمان:

• با توجه به اينكه آلودگي با شپش يك بيماري واگيرداراست دانش آموز آلوده پس از شناسايي براي جلوگيري از انتقال به ساير دانش آموزان بايد در منزل تحت درمان ضد شپش قرار گيرد و پس از درمان به مدرسه باز گردد.   

* درمان دانش آموز مبتلا بدون درمان همزمان خانواده اش چندان مؤثر نمي باشد.   درمان فردي در شپش تأثير ندارد. اگر فرد مبتلا به شپش با بهترين روش ها نيز درمان گردد ولي نزديك يك فرد مبتلا به شپش بنشيند يك تا دو هفته بعد مجددا" آلوده مي گردد پس درمان بايد به صورت جمعي و همگاني باشد. شاید علت ترس و اضطراب اکثر مردم از شپش ریشه در درمان آن همداشته باشد.

از بین بردن کامل شپش و تخم هایش به دقت زیاد و زمانی طولانی احتیاج دارد. دکتر دبورا شولر، مدیر انجمن ملی مبارزه با شپش در آمریکا می گوید: «هوشیاری، کلید موفقیت در برخورد با این حشره است.

پدر و مادرها باید همیشه و به طور مرتب موهای فرزندان خود را چک کنند. مسلما پیدا کردن مشکل در همان ابتدا، درمان را هم ساده تر می کند."